Бройлери

broiler
бройлер

Харчові вподобання населення планети схиляються до м’яса птиці, оскільки воно недороге, багате на поживні речовини та смачне. Кури-бройлери відповідають цим критеріям і можуть задовольнити харчові потреби жителів будь-якої країни в короткий термін без значних капіталовкладень. Вирощування бройлерів можливе в умовах промислового виробництва та приватного сектору, однак продуктивність залежить від умов утримання та годівлі.

Технологія

Вибір технології утримання залежить від планової чисельності поголів’я птахів та можливих капіталовкладень.

Розробники обладнання для утримання бройлерів зосередилися на ресурсозбереженні, ергономічності, зручності та простоті обслуговування, підвищенні надійності та довговічності, зручності дезінфекції та зменшенні ручної праці, тому поширеними є системи кліткового та вільного утримання.

Сучасні виробники пропонують кліткове обладнання, яке дозволяє підвищити щільність бройлерів у 1,8-2,5 разів за використання багатоярусних батарей у класичних приміщеннях. Забезпечення кормами та водою не відрізняється від нормативів за вигульної системи утримання. При клітковому утриманні півників видаляють з кліток на 5-7 днів раніше, а решту догодовують. Таким чином звільняють місце в клітках і не допускають загострення харчової конкуренції.

Недоліками кліткового утримання бройлерів є високі витрати на обладнання, створення благоприємних умов мікроклімату, необхідність щоденного прибирання, травматичні проблеми з кінцівками та іншими частинами тіла та трудоємкість процесу дезінфекції.

Найбільшу популярність при вирощуванні бройлерів отримали комплекти обладнання для утримання птиці на підлозі. Ця система забезпечує кращі смакові якості м’яса курей, мінімальний травматизм і поєднується з гуманним поводженням з птицею. температури вище 21С.

Бройлеры

Молодняк

Курчата високої якості повинні мати охайний чистий вигляд з повністю адсорбованим жовтковим мішком. Вони повинні твердо стояти на кінцівках, добре ходити, бути активними та рухливими.

Бройлер

Менеджмент

Пташник, територію та все обладнання ретельно вимивають і дезінфікують перед завезенням підстилкового матеріалу та курчат. Підстилковий матеріал розподіляють рівномірно товщиною 2,5-10 см. Для цього бажано використовувати соснову стружку, гранульовану солому, соняшникове лушпиння, торф. Заздалегідь проводять перевірку справності обладнання.

Таблица

Щільність посадки залежить від технічної можливості контролю мікроклімату та в ідеальних умовах може починатися з 20-24 голів на 1 м2 площі приміщення, але не перевищувати 33-35 кг живої маси упродовж терміну вирощування.

Бройлер

Ефективність мікроклімату визначають за поведінкою курчат та вимірюванням клоачної температури. Якщо курчата рівномірно розподілені по брудерній зоні, то вони відчувають себе комфортно.

В безбрудерний період вирощування температуру повітря поступово знижують до 27 °С, а з 15 днів – до 21-20 °С. Відносну вологість повітря бажано забезпечувати в межах 50-65%. Систему вентиляції налаштовують і контролюють таким чином, щоб швидкість руху повітря в холодну пору року не перевищувала 0,1-0,2 м/с, а коли жарко – 2,5 м/с, однак її ефективність повинна забезпечувати граничний рівень вуглекислого газу 0,3%, чадного – 0,001%, аміаку – 0,002%, а кількість пилу не повинна перевищувати 3,4 мг/м3.

Сучасна програма освітлення у перший тиждень життя забезпечує 23 години світла, далі – 18-19 годин.

Годівля

Сучасна система автоматичної подачі доставляє корм прямо в годівниці. Така система дозволяє знайти корм добовим курчатам, навчає курчат їсти, знижує втрати корму, розподіляє його уздовж лінії годівлі. Однак в господарствах, де мала чисельність птиці, доцільно застосовувати бункерні годівниці, які заповнює доглядач протягом доби. За необхідності в перші дні вирощування розміщують додаткові годівниці та напувалки поряд із основною системою.

Поряд із годівницями розстеляють листи паперу (1 екз./100 голів), на який розсипають корм у вигляді просіяної крупки. У випадку використання брудерних перегородок площа паперових листів з кормом має становити мінімум 80% усієї зони.

Бройлер

Рекомендований гранулометричний склад корму для бройлерів

Форма Старт (Крупка) Рост (Гранула 3,5 мм) Фініш (Гранула 3,5 мм)
>3 мм 15% >70% >70%
>2 мм 40% 20% 20%
>1 мм 35%
<1 мм <10% <10% <10%

Після посадки необхідно проводити перевірку наповнення вола через 4 і 24 години: нормативне значення має становити не нижче 80% та 95-100%, відповідно.

В період 0-14 днів споживання корму низьке, а вимоги до поживних речовин найвищі, тому доцільно використовувати престартовий комбікорм. Гроверні та фінішні рецепти мають забезпечувати птахів необхідною кількістю поживних речовин, енергії, амінокислот для досягнення оптимального росту відповідно до віку.

Напування

  • Для ефективного використання енергії корму птахів слід забезпечити чистою водою в необхідній кількості.

  • Промислове вирощування бройлерів передбачає використання ніпельної системи напування, яка зручна і економна. Ніпельні поїлки встановлюють на рівні очей курчат на перші 2-3 доби, а в подальшому підтримують на рівні дещо вище голови.

  • Тиск води має забезпечувати каплю на голці ніпеля, але без протікання. Курчата під час напування не повинні дотягуватися до напувалок.

Бройлер
  • Ніпелі розміщують максимум 35 см один від одного із розрахунку 12 голів/ніпель (9голів/ніпель при досягненні ваги птиці понад 3 кг), а дзвіноподібні поїлки (діаметром 40 см) із розрахунку 6 екз./1000 голів.

  • Оптимальна температура води становить 15-21 0 С. В господарстві має зберігатися запас води на 24 години. Нормальним вважається споживання води у співвідношенні до корму: 1,6-1,7:1, однак воно підвищується на 6,5% на кожен градус при підвищенні температури вище 21°С.