Перепілки

quails
quails

Перепелівництво приваблює комерційною складовою, оскільки реалізаційна ціна продукції вища у порівнянні з аналогами галузі птахівництва, а витрати на обладнання, поголів’я та корм значно нижчі. М'ясо та яйця перепелів містять менше холестерину, тому ідеальні для споживання навіть дітям і людям похилого віку.

Дохідність перепелиної ферми підвищується у випадку реалізації не тільки столового яйця, але й інкубаційного, а також тушок, добового молодняку та дорослих птахів. Всі хто розуміють перспективу перепелиної справи обов’язково матимуть успіх, однак це заняття потребує певних знань та досвіду. Для успішного і результативного вирощування необхідно забезпечити птахів комфортними умовами утримання, дотримуватися температурного режиму, освітлення та контролювати якість корму.

Технологія

Перепелині ферми зазвичай обладнують кількома приміщеннями в яких розміщуються всі вікові групи перепелів. Для вирощування молодняку використовуються клітки, обладнані обігрівом і освітленням (брудерні), де птахів утримують до 20 днів. В подальшому перепелів переміщують у клітки для дорослих птахів на весь період продуктивності.

Автоматизоване кліткове обладнання забезпечує оптимальні умови утримання перепелів та реалізацію їх генетичного потенціалу. В склад комплектів входять зовнішній бункер для зберігання сухого корму, лінія завантаження корму в мобільні кормороздавачі, багатоярусні кліткові батареї, системи напування, освітлення, вентиляції та обігріву. Багатоярусні кліткові батареї мають розмір комірок 16*24 мм, а нахил підлоги становить 6-8°, тому яйця скочуються в жолоби для збору. Розміри клітки мають відповідати нормативам годівлі та утримання. На початку вирощування перепелята потребують площі 75 см2, з 20 по 37 день – 110 см2, а далі – 150 см2.

Перепелів можна вирощувати і на глибокій підстилці, але вихід продукції з площі приміщення значно нижчий. До того ж збирати яйця необхідно буде в різних місцях вигульної площадки, оскільки перепелам не потрібні гнізда. Додаткові площі можуть викликати травматизм: літаючі птахи можуть розбиватися об стіни або сітку.

quails

Молодняк

Добовий молодняк має вагу 6-8 г, але після виходу з яйця вони прудкі і відразу шукають корм. Початок розведення перепілок зазвичай розпочинають з придбання дорослих птахів або яєць з подальшою інкубацією, щоб уникнути транспортного стресу. Тривалість інкубації становить близько 17 діб: вихід з яєць проходить дружно, практично в один період. В Україні частіше розводять дві породи перепелів: яєчну японську та м’ясну фараон. У японського перепела продуктивність розпочинається у віці п’яти тижнів і становить 250-300 яєць за рік. Перепілки фараон мають продуктивність – 200-220 яєць в рік, а нестися починають з 6-7 тижнів.

quails

Менеджмент

Вирощування у промислових масштабах здійснюють у обладнаних приміщеннях. Після звільнення від попередньої партії у пташниках проводять боротьбу з комахами та гризунами, видаляють послід, підстилку, пір’я, пил та різні органічні речовини, миють обладнання, стіни та підлогу, обов’язково перевіряють справність систем і здійснюють поточний ремонт. Після проведення очистки і дезінфекції роблять санітарний розрив упродовж 10 діб, а за п’ять діб до посадки птиці проводять заключну аерозольну обробку з експозицією 48 годин.

Для організації перепелиної ферми бажано мати два приміщення, для брудерної зони, де розміщується молодняк та основне приміщення для дорослих птахів.

В залежності від приміщення та кількості поголів’я планують додатковий обігрів. Незважаючи на те, що птахи витримують взимку +10°С, перепілки забезпечують максимальну продуктивність за температури оточуючого середовища 18-25°С.

quails

Для молодняку облаштовують брудерні клітки або утримують в ящиках упродовж 3 тижнів: початкова температура має становити 37°С, а в подальшому повинна поступово знижуватися на 1°С кожні 1-2 дні до 22°С до кінця 3 тижня. Відносна вологість у приміщенні має знаходитися в межах 55-70% упродовж періоду вирощування.

Для перепелів небезпечними є протяги, тому систему вентиляції облаштовують, щоб свіже повітря рівномірно розподілялося по площі приміщення для молодняку зі швидкістю 0,2 - 0,4 м/с влітку та 0,1 - 0,2 м/с взимку та 0,3-0,6 й 0,2-0,3 м/с для дорослих птахів. При температурі вище 28°С допускається швидкість руху повітря до 2 м/с.

Максимальна концентрація пилу в приміщенні для дорослих птахів не повинна перевищувати 5 мг/м3, для молодняку 1-4 тижнів – 1 мг/м3, 5-9 тижнів – 2 мг/м3.

Курчата перепелів упродовж перших 2 тижнів мають перебувати в освітленому місці упродовж 24 годин, а до кінця 3 тижня тривалість освітлення рівномірно знижують до 12 годин на добу. Після 5 тижнів розпочинають стимуляцію продуктивності, тому світловий день підвищують до 14-16 годин на добу.

Годівля

Молодняку здійснюється з допомого бункерних годівниць, які мають низькі бортики, а продуктивним птахам корм роздають в жолоби кліткового обладнання. Фронт годівлі у віці 1-23 дні має становити не менше 2 см/гол., 23-37 – 2,5 см, а в період продуктивності – 3,0 см/гол.

Простий і надійний варіант годівлі перепелів – використання повнораціонного комбікорму від перевіреного виробника за рецептурою, що відповідає віку та продуктивності птиці. Комбікорм має бути гранульованим з розміром крупки не більше 2-3 мм. Дрібний або пилоподібний корм птахи погано їдять незважаючи на добову потребу 25-30 г/гол. У період 0-3 тижнів використовують стартовий комбікорм з високим рівнем сирого протеїну, у віці 4-6 тижнів – корм для росту та розвитку з оптимальним балансом енергії, амінокислот та вітамінно-мінеральних компонентів, а після 7 тижнів – комбікорм для продуктивних перепілок-несучок з максимальним вмістом кальцію.

quails

Напування

quails

Для оптимальної продуктивності та максимального використання енергії та поживних речовин корму птахи мають отримувати свіжу якісну питну воду. Системи напування перепелів включають лоткові, вакуумні, мікрочашечні та ніпельні поїлки. Лоткові або вакуумні поїлки повинні бути з низьким бортиком та сіткою для безпеки пташенят. Фронт напування у віці 0-3 тижні має становити 1,0 см/гол., 4-6 тижнів – 1,5 см/гол., а в продуктивний період – 2,0 см/гол. За промислового вирощування найзручнішими є ніпельні поїлки, які встановлюють вздовж задньої стінки клітки у розрахунку 1 екз./17 гол.