Індики

turkeys
turkeys

Індичатина – легкозасвоюване, дієтичне м'ясо, яке багате на вітаміни, мікроелементи та практично не містить жиру. Білок індичатини має високі показники засвоєння. Корисні властивості індички доповнює значний вміст омега-3 ненасичених жирних кислот, які стимулюють роботу серця і головного мозку. Комерційну цінність підвищує якісна перо-пухова сировина. Позитивні якості індичатини змушують віддавати перевагу саме цьому виду м’яса у багатьох країнах світу, тому привабливість індиківництва зростає і в Україні.

Технологія

Для індиків, як і для всіх видів птиці, запропонована кліткова та підлогова система утримання.

Утримання індиків в клітках актуальне для тих у кого відсутня можливість утримувати птахів на підлозі або вільно на вигулах. Відсутність підстилки та економія кормів має свої переваги, однак в клітках можна вирощувати тільки птахів легких порід, до того ж після 7 тижнів молодняк повільно росте, має слабкі кінцівки, часто трапляються переломи, а дорослі індики швидко втрачають відтворювальну здатність. Тому, такий підхід не отримав широкого розповсюдження.

Вирощування індиків на глибокій підстилці здійснюється у приміщеннях, які обладнують системами забезпечення мікроклімату, годівлі та напування.

turkeys

Молодняк

Добовий молодняк має бути вагою 50-52 г. Втягування шиї, настовбурчене пір’я, посилене дихання з відкритим дзьобом, жалібний писк, поїдання підстилки, блідий колір голови свідчать про проблеми зі здоров’ям птиці. Власники повинні спостерігати за розподілом птиці по приміщенню, споживанням корму і води, зміною кольору, запаху або консистенції посліду.

turkeys

Менеджмент

Підготовку приміщення проводять після вивозу попередньої партії птиці. Після видалення посліду спочатку виконується сухе прибирання (вимітання дочиста підлоги, стелі, стін), потім за допомого мийки під високим тиском здійснюється вологе прибирання приміщення, вестибюлю та майданчика перед пташником. Залишки бруду видаляють із годівниць і поїлок, вентиляційних систем і нагрівальних приладів.

Дезінфекцію проводять засобами які мають широкий спектр дії. Дезінфікуючі засоби обирають зі списку сертифікованих в країні ветеринарних препаратів. Окремо звертають увагу на протипаразитарну обробку проти ооцист еймерій, комах та кліщів.

turkeys

Після очистки й дезінфекції приміщення та перевірки справності теплового, світлового та вентиляційного обладнання завозять підстилку, монтують брудерні огорожі та розкладають листи паперу або лотки для яєць для першої роздачі корму. Щоб уникнути втрат на початку вирощування птахи повинні відразу потрапляти до підготовлених відділень пташників. Підлога брудерної зони покривається шаром тирси із м’якої деревини.

Щільність посадки залежить від технічної можливості контролю мікроклімату, обраного кросу, напряму продуктивності, спільного чи роздільного утримання самців та самок. Зокрема, якщо птахів утримують з метою розведення, то щільність посадки в період 1-8 тижнів становить 4,0 голів/м2, 9-12 тижнів – 3,5 голів/м2, 18-21 – 1-2 гол./м2, а при роздільному утриманні для відгодівлі щільність значно вища.

У зоні розташування птахів температура має становити 36-37°С, а по краю кільця не нижче 23-26°С. Випромінювачі залежно від їх типу і пори року повинні розташовуватися на висоті 70-90 см. Для кожного кільця забезпечують окреме регульоване джерело світла, щоб загальна освітленість могла досягати 80 Лк. Підігрів приміщення розпочинають за 48-72 години в залежності від пори року. Перші 23 години індичат утримують в освітленому приміщенні, щоб птахи змогли знайти корм і воду. В подальшому індичатам достатньо 16 годинного світлового дня.

Система вентиляції має забезпечувати належний повітрообмін, контроль якого здійснюють спеціальними датчиками-аналізаторами вмісту аміаку, сірководню, вуглекислого і чадного газу.

Годівля

В залежності від чисельності поголів’я пташник обладнують автоматичною системою кормоподачі або оснащують необхідною кількістю бункерних годівниць. Годівниці підбираються під вік птиці, що не дозволяє їм залазити всередину і розсипати або затоптувати корм.

Протягом перших чотирьох тижнів вирощування формується скелет, імунна та серцево-судинна системи, тому відмінний статус здоров’я залежить від якості корму та можливості достатнього його поїдання, щоб досягти планових показників на фінішній стадії.

Споживання корму індичатами перевіряють пальпацією вола після годівлі – у голодних він порожній або трохи заповнений. Якщо таких індичат виявиться багато, треба вжити негайних заходів: відсадити слабких, переглянути щільність посадки, додати годівниць, підсунути ближче годівниці до світла і т.п.

turkeys

Корм повинен мати достатню текстуру, щоб молоді птахи змогли збирати його частинки. Замалі частинки та пильний корм індики не зможуть поїдати, а занадто великі частинки корму неможливо проковтнути. Перехід з крихти на гранулу має бути поступовим, щоб збереглися переваги початкової стадії росту.

Рекомендований гранулометричний склад корму для бройлерів

Вік, тижнів Діаметр, мм
0 - 2 Крихта з гранул 3 мм
2 - 4 2 - 3 мм
4 - 8 3 - 3,5 мм
8 - 12 3 - 3,5 мм
12+ 3 - 4,5 мм

Напування

На початку відгодівлі індики споживають води у 2,5 рази більше ніж корму, в подальшому цей показник знижується. Під час вирощування індиків забезпечують дзвіноподібними поїлками з розрахунку 1 екз./80-100 гол.

Висота таких поїлок має бути такою, щоб верхній край знаходився на рівні спини птиці. У випадку використання інших типів поїлок (чашкових, ніпельних) слід користуватися розрахунками виробників.

turkeys