- Графік роботи: ПН. - ПТ. з 9:00 до 18:00
- Наші контакти:
- distribution@ie.net.ua
- Головна
- Технології утримання
- Кролики
Кролики


Крільчатина – найкорисніше м'ясо з максимальною кількістю засвоюваного протеїну та мінімальним рівнем жиру і холестерину. Високі смакові якості зумовлюють постійний попит на крільчатину в усьому світі, тому розведення кроликів має комерційну привабливість, і, як наслідок, появу промислових ферм по вирощуванню цих тварин. В Україні кролівництво зосереджене в основному серед аматорів, а промислове розведення практично не має конкурентів, тому для втілення вдалої бізнес-ідеї необхідно лише розглянути ключові фактори для успіху.
Однак, значні витрати праці, неконтрольоване розведення, неможливість проведення ветеринарних заходів, високий відхід та конверсія корму змушують повністю відмовитися від цього способу утримання.
Технологія
В залежності від планової потужності кролеферми тварин можна утримувати в клітках під відкритим небом або в приміщеннях з природнім або штучним мікрокліматом. Кліткове утримання кроликів дозволяє проводити необхідні профілактичні заходи, вести правильну племінну роботу, проводити спарювання і окроли у заплановані строки, впроваджувати індивідуальну годівлю і своєчасно ізолювати хворих кролів.
Аналіз технологічних та ресурсних критеріїв свідчить, що для товарного виробництва крільчатини ідеальною є кліткова система. Сучасне інтенсивне промислове вирощування здійснюється в крільчатниках з системами приточно-витяжної вентиляції, клімат-контролем температури, вологості, швидкості руху повітря, обігріву, освітлення, автоматичною системою годівлі, напування, бункерним видаленням гноївки. Щільність посадки становить 0,5-0,75 м2 на голову.
Система розведення кролів зі штучним заплідненням дозволяє поєднувати сукрільність та лактацію і випускати продукцію один раз в 42 або 49 днів. Ритмічність виробництва залежить від кількості приміщень. При цьому перше запліднення вважають нульовим днем розведення, окроли проходять на 31 добу, а на 42 або 49 – проводять наступне запліднення. Відлучення кроленят (видалення кролематок в інші клітки) проводять на 69 добу. Забій кролів на відгодівлі проводять на 105 або 115 день. Упродовж 1-2 днів проводять очистку і санітарні роботи, після чого повертають сукрільних кролиць з іншого блоку. Жива вага кролів на відгодівлі при 42 денному технологічному циклі досягає 2,4-2,6 кг, а при 49 – 3,0-3,2 кг.

Молодняк
Розведення кроликів починають з вибору породи. Існує близько 200 порід, які придатні для промислового розведення. Із порід м’ясо-шкуркового напряму добре пристосовуються до умов середовища новозеландська, каліфорнійська, венська голуба, велика срібляста та інші.
Перед придбанням кроликів необхідно вивчити особливості вибраної породи: колір, вагу, якість хутра, особливості розведення. При огляді поголів’я звертають увагу на деформації й дефекти різних частин тіла та відхилення від стандартів у якості хутра, наявність видимих ознак різних захворювань. Необхідно оглянути вушні раковини, передні зуби, дихальні шляхи та кінцівки.

Менеджмент
Перед посадкою тварин приміщення та обладнання очищують, перевіряють справність усіх систем, виконують необхідний ремонт і дезінфікують.

Оптимальний температурний режим має становити 12-18°С, а максимальний перепад не перевищувати 5°С. У випадку відлучення тварин у віці 28 діб рекомендовано перші 10 діб підтримувати температуру 18°С, а в подальшому – 14°С. Оточуюча температура нижче +10°С може вплинути на прирости та конверсію корму. Температуру підтримують підігрівачами або теплогенераторами. Рекомендована відносна вологість становить 60-75%, а в жарких регіонах при +35°С допускається 30-45%.
Охолодження в жаркий період здійснюють за рахунок облаштування водяних радіаторів перед втяжними вентиляторами, періодичне зволоження яких охолоджує повітря.
Швидкість руху повітря на рівні клітки не повинна перевищувати 0,3 м/с. Якщо цей показник перевищує норму, то поряд з припливними каналами та вентиляторами ставлять розсіювачі повітря. Тварини потребують свіжого повітря, тому рівень аміаку не повинен перевищувати показник 10 мг/м3, вуглекислого газу 0,2%, а сірководню – 0,001%. Для цього забезпечують повітрообмін взимку 3 м3/год, влітку 6 м3/год, а в перехідний період – 4,5 м3/год. Відстань від припливних клапанів до тварин має становити мінімум 1,5 м, але краще 1,8-3,0 м.
Зазвичай кроликам вистачає природнього освітлення, але вони чутливі до прямих сонячних променів і можуть отримати «тепловий удар». Утримання в закритому приміщення не потребує спеціального освітлення – тваринам достатньо вікон, в окремі пори року необхідно вмикати штучне освітлення. В цілому тривалість світлового дня має становити 16-18 годин, при інтенсивності 50-70 Лк для батьківського поголів’я та 25-50 Лк – для тварин на відгодівлі.
Годівля
Організація годівлі має враховувати фізіологічні особливості харчової поведінки кролів: тварини їдять невеликими порціями 25-30 разів на добу, а молодняк частіше. Тому необхідно слідкувати, щоб тварини не відчували дефіциту корму впродовж доби, але щоб його запаси не перегрівалися та псувалися. Кролики добре відчувають смак і дуже чутливі до якості корму та води.
Кролі мають добре розвинений шлунково-кишковий тракт і перетравлюють багату на клітковину продукцію у сліпій кишці з допомогою бактерій і найпростіших, що дозволяє нормально функціонувати шлунково-кишковому тракту. Через це вміст сирої клітковини в раціоні має становити не менше 12%, у віці 5-9 тижнів – не менше 13%, а в період відгодівлі 14-15%. Особливу увагу слід звертати на вміст лігніну, рівень якого не повинен спускатися нижче 5%. Тому в домашніх господарствах можна використовувати багаті на клітковину сировинні компоненти і додатково вводити зерно, сіно, коренеплоди, вітамінно-мінеральні добавки, тому зручніше замінювати їх комбікормом, рецепт якого розрахований з допомогою сучасного програмного забезпечення, а сировинні компоненти пройшли перевірку на якість та вміст поживних речовин.

Промислові підприємства обладнують автоматичною системою роздачі корму з спіральним або ланцюговим механізмом, тому корм з бункерів з одного кінця приміщення потрапляє в годівниці до кроликів у клітках. За такої системи роздачі корму оптимальним є використання гранульованого повнораціонного комбікорму від надійного виробника, оскільки технологи розраховують збалансоване для певного віку та продуктивності енергетично-протеїнове співвідношення та рівень необхідних поживних речовин, в тому числі й лігноцелюлози, що має життєвоважливе значення для кролів.
Напування
Для функціональної діяльності організму та терморегуляції кроликам потрібно води у розрахунку 10% від маси тіла, тобто 0,1 л на 1 кг маси тіла. У випадку нестачі води тварини погано їдять, їх продуктивність знижується. Відсутність води може стати причиною канібалізму, ураження нирок, втрати молочної продуктивності та інших проблем. Під час відгодівлі кролі споживають води в 1,5-2 рази більше ніж сухого корму, тобто мінімум 200-350 мл. У жаркий період кролям на відгодівлі потрібно 0,5-1,0 л води на добу, сукрільним кролицям – 1,5 л, лактуючим – 4,0 л. Систему водозабезпечення обладнують ніпельними, чашечними або автоматичними поїлками з пропускною здатністю 80-150 мл/хв, які за ефективністю та економічністю отримали максимальну популярність.
