Свині

pigs
pigs

Свинарство залишається привабливою прибутковою галуззю тваринництва в усьому світі, оскільки сучасні породи свиней – багатоплідні, високопродуктивні тварини, які швидко можуть забезпечити населення й промисловість поживними продуктами харчування та цінною сировиною.

Технологія

Максимального поширення в світі набули комплексні рішення «канадської» та «датської» технології. Далі про них:

Датська технологія передбачає вирощування в станках групами по 25-30 голів на частково щілинній підлозі. В приміщенні встановлюють автоматичні системи годівлі, напування та скрепери для видалення гноївки. Вирощування поросят згідно цієї технології забезпечує збільшення валового виробництва свинини на 12-15%, що обумовлюється кращими умовами розміщення тварин, підвищення їх продуктивності та збереження.

Канадська технологія відноситься до вільно-вигульної, яка характеризується максимально наближеними до природніх умов утримання з метою підвищення продуктивності. Технологія передбачає будівництво просторого ангару з тенту, а в якості підстилки використовуються органічні матеріали (стружка, солома, тирса) товщиною не менше 20 см. Приміщення обладнується автопоїлками з підігрівом і бункерними годівницями. Максимальна кількість руху сприяє високим приростам – 500-600 г/добу, а також гарним смаковим якостям м’яса.

pigs

Молодняк

Віддавати перевагу слід поросятам з довгим тілом, широкою та глибокою грудною кліткою, з еластичною шкірою. У порід м’ясного напряму хвіст обов’язково закручений спірально – це ознака гарного розвитку м’язів у всьому організмі. Очі мають бути чисті, без виділень і травм, без набряку повік, з ясним та живим поглядом. Голова у здорового поросяти, має пропорційну довжину. Гарні поросята виділяються рухливістю. Купляти молодняк краще в племінних господарствах з гарною репутацією, бажано, в супроводі спеціаліста.

pigs

Менеджмент

У великих господарствах розповсюджена безвигульна система утримання свиней у приміщеннях в індивідуальних, групових станках від народження до реалізації. Підготовку приміщення починають з прибирання корму та підстилки після звільнення від поросят. Спочатку проводять механічну очистку від гноївки та бруду станків, підлоги, годівниць, поїлок, вікон, дверей, проходів, допоміжних приміщень та вигульної площадки. Поверхні промивають гарячою водою, доки не буде видно структуру та колір поверхні. За необхідності проводять поточний ремонт приміщення та обладнання, після чого підлогу миють повторно.

pigs

Після завершення виробничого циклу дезінфекцію проводять гарячими розчинами дезінфектантів у дозах згідно рекомендації виробника.

Оптимальним температурним режимом для утримання дорослих свиней є 15-20°С. Процеси терморегуляції у новонароджених поросят потребують показників в межах 30-35°С. В подальшому щотижня зменшують температуру на два градуси, щоб в період самостійного харчування поросят температура повітря в приміщенні складала 25°С.

Відносна вологість повітря в межах 65-70% сприяє росту поголів’я і забезпечує здоров’я молодняку. В добре вентильованому приміщенні вміст аміаку не повинен перевищувати 0,02 мг/л, сірководню – 0,015 мг/л, вуглекислого газу – 0,2%. Система вентиляції має забезпечувати притік повітря в приміщення з тваринами зі швидкістю не вище 0,4 м/с влітку і 0,2 м/с взимку. Кількість свіжого повітря на 100 кг живої маси повинна надходити взимку – 35 м3/год., влітку – 60 м3/год., а в перехідну пору року – 45 м3/год.

В приміщеннях для утримання свиней зазвичай тривалість освітлення складає 16 годин, а у свиней на відгодівлі можна знижувати до 10 годин. При такому режимі зазвичай поєднують природний та штучний типи освітлення інтенсивністю 50-100 Лк.

Годівля

Гібридні лінії свиней стають все вимогливішими до годівлі, тому якісний повнораціонний корм можна виготовити тільки за рецептурою із перевірених за поживністю сировинних компонентів, дозованих на високоточному обладнанні. Це можливо в умовах сучасних комбікормових заводів, які мають системи електронного дозування, ретельного змішування і грануляції, обладнані лабораторіями, а рецепти формуються з допомогою програмного забезпечення на основі результатів досліджень сировинних компонентів.

Годівля молочних поросят. Після народження порося обов’язково потрібно зігріти. Не пізніше 1 години від народження порося повинне отримати першу порцію молозива. З 2-3 доби настає необхідність поросят у чистій питній воді, тому завчасно зливають застояну воду з труб. З 5-7 доби облаштовують годівниці, в які насипають престартовий комбікорм, який позитивно впливає на секрецію травних ферментів та розвиток ворсинок. Цей комбікорм згодовують без обмеження, але його засипають невеликими порціями, оскільки до 15-17 доби поросята його майже не споживають.

pigs


Годівля поросят після відлучення. Основною умовою успішного розвитку у період після відлучення є правильна підготовка до годівлі твердими кормами рослинного походження, тому кожне порося повинне мати доступ до поїлки з водою та годівниці з кормом. Власникам необхідно забезпечити мінімальну конкуренцію під час споживання води і корму, слідкувати за їх споживанням, створити умови для мінімальної різниці у вазі між поросятами в межах одного станка. Для цього поїлки та годівниці повинні бути ідентичними до і після відлучення, а освітлення має забезпечувати доступ до них в будь-який період доби. Перехід з престартового комбікорму на стартовий має бути поступовим.

pigs

Напування

pigs

При вирощуванні свиней у промислових масштабах необхідно монтувати автоматичну систему напування поросят. В залежності від віку поросят використовуються чашкові та соскові поїлки. Розташування поїлок має бути на такій висоті, щоб тварини піднімали голову, коли п’ють з поїлок ніпельного типу та опускали голову, коли п’ють з чашкових. Ідеальним варіантом є поїлки, які можна регулювати по висоті. Під час спраги у свиней знижується апетит, поїдання кормів та їх засвоєння, тому доступ до води у тварин має бути цілодобовим, а вода повинна бути чистою, без домішок і запаху.