Несучки

chickens
chickens

В галузі птахівництва найприбутковішим вважається розведення курей-несучок. Ці птахи швидко ростуть, а з п’яти місяців починають нести яйця. Сучасні породи забезпечують високу продуктивність упродовж року, однак чутливі до мікроклімату та годівлі, тому майбутні власники зобов’язані створити оптимальні умови для утримання.

Технологія

Для вирощування курей-несучок запропонована вигульна та кліткова системи утримання.

Кліткова система утримання використовується в промисловому птахівництві, де забезпечується повна механізація процесів годівлі, напування, послідовидалення і збору яєць. На площі пташника можна концентрувати велике поголів’я птахів та створити оптимальні умови для птиці (штучне освітлення, вентиляція, обігрів), тому економляться витрати на будівництво, енергоспоживання та обслуговування, внаслідок скорочення кількості персоналу. Крім того, з’являться можливість контролювати споживання комбікормів та полегшується контроль за станом птиці і проведенням ветеринарних обробок.

Для вирощування ремонтного молодняку курей-несучок використовують клітки з дрібною коміркою сітки та меншими розмірами, порівняно з клітковими батареями для дорослих птахів.

Підлогова система використовується у дрібних фермерських господарствах, де витрати на кліткове обладнання і автоматизоване утримання іноді непосильні. Крім того, спостерігається світова тенденція до відмови від кліткової системи утримання в Європі, яка суперечить гуманному та екологічному виробництву тваринницької продукції. Перевагами вольєрного типу утримання є вища тривалість кладки, низька смертність, вища продуктивність та маса яєць, при цьому конверсія корму вища.

chickens

Молодняк

Вибір здорового молодняку закладає основу для успішного росту, розвитку та продуктивності курей-несучок. Для запобігання захворювань необхідно щоденно слідкувати за поведінкою птиці, її диханням, споживанням води та корму, живою масою, консистенцією посліду та своєчасно виявляти причини падежу.

chickens

Менеджмент

Після проведення очистки та дезінфекції роблять санітарний розрив, який триває мінімум 10 діб. За п’ять діб до посадки птиці проводять заключну аерозольну дезінфекцію з експозицією 48 годин, після чого пташник провітрюють упродовж доби. Для перевірки якості проведених робіт необхідно взяти змиви з поверхні стін, підлоги, обладнання для кормороздачі, бункерів для корму і відправити в лабораторію.

chickens

Умови оточуючого середовища впливають на самопочуття і продуктивність птахів. Важливими факторами є температура, вологість та рівень загазованості повітря. Оптимальна температура залежить від віку птиці і поступово знижується з 36°С до 27°С з 1 до 21 дня. Для оптимальної конверсії корму в продуктивний період благоприємна температура є 22-24°С.

Показники відносної вологості повинні знаходитися в межах 55-60% у перші три тижні життя, а в подальшому можуть коливатися від 50 до 70%. Вологість може залежати від системи вентиляції, яка має забезпечувати повітрообмін 0,8-1,0 м3 /кг ж.м./год. взимку і до 5,0 м3 /кг ж.м./год. влітку, але не викликати протягів, тому швидкість руху повітря має становити не вище 0,1 м/с для курчат до 3 тижнів і не перевищувати 0,5-0,8 м/с для дорослих курей-несучок.

Справна система вентиляції має забезпечувати чистим повітрям птицю, яка чутлива до пилу, вуглекислого, чадного газу, аміаку та сірководню.

Рівень освітлення та тривалість світлового дня стимулює розвиток та продуктивність птиці. На початковому етапі вирощування курчата мають перебувати в освітленому приміщенні 24 години, що дозволяє їм упевнено знайти корм і воду. В подальший період тривалість світлового дня знижують до 9-10 годин. Світлову стимуляцію розпочинають з 17-19 тижня.

Годівля

У промислових пташниках в залежності від обладнання здійснюється за рахунок мобільних бункерних роздавачів кормів або ланцюгових стрічок чи спіралей, що розташовані в кормових жолобах. Роздача корму керується з допомогою таймера.

При вирощуванні молодняку на підлогу кліток викладають листи паперу для роздачі першого корму упродовж 3-5 днів. Їх поступово прибирають до 5-7 дня. Стаціонарні годівниці починають заповнювати з 3 доби вирощування, і впродовж тижня поступово зменшують товщину шару корму, щоб уникнути його розсипання. Щоб переконатися, що курчата почали споживати корм і воду необхідно проводити перевірку наповнення вола через 2, 4, 8, 12, 24 і 48 годин. Для цього відбирають 30-40 курчат в 3-4 клітках пташника і обережно пальпують воло кожного курчати. Нормативне наповнення вола через 8 годин - не нижче 80%, а через 24 години – 95-100%.

Орієнтиром правильного вирощування і запорукою високої продуктивності курей-несучок є показник живої маси у віці 5 тижнів, тому своєчасна годівля якісним кормом відповідного гранулометричного складу є вирішальним у досягненні цієї мети.

chickens

Рекомендований гранулометричний склад корму

Форма Старт (Крупка) Рост (Крупка) Розвиток Продуктивність
<1 мм Діаметр 1-3 мм, крупка містить менше 10% дрібних частинок >15% >15% >15%
1-2 мм 20-30% 20-30% 20-30%
2-3 мм 30-40% 30-40% 30-40%
<3 мм 10-15% 10-15% 10-15%

Починаючи з 18 тижня слід використовувати поживний раціон, який забезпечує курей несучок в амінокислотах для росту, продуктивності і кальцію для формування шкаралупи, коли використання корму достатньо низьке, а кури ще не досягли живої маси дорослої птиці. До 28 тижнів ріст несучок ще не закінчується, тому потреба в протеїні для подальшого росту сумується з потребою для яйцекладки.

В цілому, слід відмітити, що перехід з одного виду корму на інший визначає не вік, а вага птиці, тому слід дотримуватись рекомендацій виробників генетики.

Напування

Для досягнення найвищої продуктивності кури повинні постійно отримувати високоякісну чисту воду з оптимальною температурою води 20°С. З першого дня поїлки мають бути добре освітлені та доступні для птиці. Ніпельні поїлки мають бути розміщені над головою курчат, щоб птахи тягнулися до них.

Можна використовувати додаткові поїлки, які прибирають до 3 дня вирощування, оскільки курчата звикнуть до них і не зможуть знайти нове джерело води.

chickens