- Графік роботи: ПН. - ПТ. з 9:00 до 18:00
- Наші контакти:
- distribution@ie.net.ua
- Головна
- Технології утримання
- Качки
Качки


Одні з найпопулярніших птахів для розведення, оскільки вони інтенсивно ростуть, їх м’ясо смачне, містить ненасичені жирні кислоти, вітаміни А, Е, К та В. При дотриманні необхідних умов годівлі та утримання качки швидко приносять прибуток власнику, оскільки на продаж ідуть тушки, яйця, пухова продукція та органічні добрива. Особливою цінністю користується делікатесний продукт – жирна печінка. Перевагою розведення водоплавних птахів є порівняно проста ветпрофілактика, яка проводиться в основному в батьківському стаді.
Технологія
Технології утримання передбачають вирощування качок в закритому приміщенні та з вигульними майданчиками (в теплий період року), коли птахи віком 2-5 тижнів можуть отримувати доступ за межі приміщення в залежності від погодних умов.
В приміщенні птиця може вирощуватися на підстилці та в клітках. За інтенсивного способу утримання щільність посадки в приміщенні на підстилці може досягати 5-6 гол./м2, а в клітках – до 11 гол./м2, тоді як вигульні майданчики обладнують з розрахунку 4-5 гол./м2. Питання доступу до відкритих водоймищ залежить від можливості контролю його санітарного стану. Вигульні майданчики бажано розділити на дві частини, щоб чергувати їх використання однією партією птиці. Огорожа має запобігати проникненню хижаків.
Основними перевагами вирощування каченят на підстилці є зменшення капітальних витрат (не потрібно споруджувати траншеї для накопичення посліду, купувати транспортери для його прибирання, обладнувати сітчасту або решітчасту підлогу). Створюються гарні умови для росту каченят у початковий період вирощування, виключається потреба у щоденному прибиранні та транспортуванні посліду до місць зберігання й переробки, поліпшується ветеринарно-санітарний стан цих місць, зменшуються витрати на утилізацію посліду. Основні недоліки — потреба в значній кількості підстилкових матеріалів (6–8 кг/гол.), труднощі в підтриманні належного ветеринарно-санітарного стану в пташнику, менша щільність посадки й вихід продукції, ніж за вирощування на решітчастій підлозі.
Основними перевагами способу вирощування каченят на решітчастій (сітчастій) підлозі є відсутність потреби в підстилці, виключення контакту птиці з послідом, збільшення в 1,5–2 рази щільності посадки птиці, а отже — виходу продукції з квадратного метра, поліпшення санітарних умов вирощування. Основні недоліки цього способу: збільшення на 30–40% початкових капітальних і витрат на транспортування й переробку посліду, за неправильної організації системи вентиляції та опалення можливе потрапляння холодного повітря з-під решітчастої підлоги на каченят, що особливо небезпечно для них у початковий період вирощування.

Молодняк
Генетичний потенціал можуть розкрити лише здорові птахи. Здоров’я молодняку починається з якості та біологічної повноцінності яєць, які використовуються під час інкубації, режиму інкубації та від умов утримання пташенят. Здорові птахи мають бути рухливі, мати гарну реакцію на звук, активно виражений рефлекс споживання їжі. Щоб оцінити, як реагує молодняк на звук, можна постукати по краю коробки: при цьому пташенята мають на мить притихнути.

Менеджмент
Підготовка приміщення до вирощування птиці проводиться після кожної партії. Після качок необхідно демонтувати обладнання, почистити та продезінфікувати. Територію слід прибрати від органічних залишків. Забруднені стіни, підлогу, обладнання попередньо миють струменем води (апаратами високого тиску) до можливості проглядати структуру та колір поверхні.
Після механічної очистки проводять рідинну дезінфекцію, встановлюють дезінфекційні бар’єри та витримують час санітарного розриву для біологічної дезінфекції та підсихання приміщення.

Після поточного ремонту та встановлення обладнання завозять підстилку і проводять газову дезінфекцію. Препарати для дезінфекції мають бути офіційно дозволені і використовуватися у дозі згідно інструкції заводу-виробника.
У перші дні монтують огорожі для формування брудерної зони над якою облаштовують обігрівачі. Температуру повітря під обігрівачем у перші 1-3 дні підтримують на рівні 38-40°С, а в приміщенні – 25°С і поступово знижують впродовж періоду вирощування до показника 15-17 °С у віці 28-30 діб.
Система вентиляції має забезпечувати качок чистим повітрям з низьким рівнем аміаку (нижче 10 ррм) і сірководню (нижче 5 ррм) та звільняти приміщення від вологи до нормативного показника 60-70%.
Програма освітлення має забезпечувати безперебійний доступ до годівниць і поїлок упродовж перших 24 годин, а в наступні 2-3 тижні тривалість освітлення необхідно зменшувати з 24 до 16 годин, а інтенсивність – до 30 люкс. В подальший період качкам достатньо 12 годин штучного або денного світла з інтенсивністю 10 люкс на добу.
Годівля
Годівля сухими кормами дозволяє повністю механізувати приготування кормів і використовувати автоматизовані системи, які дозволяють скоротити витрати праці на годівлю птиці. Сучасні промислові пташники забезпечують системою автоматичного кормозабезпечення, яка представляє собою трубопровід зі змонтованими годівницями, в які потрапляє корм з бункерів через гвинтові або ланцюгові механізми. У господарствах з незначною кількістю птахів можуть використовуватися бункерні годівниці. Кількість годівниць монтують відповідно до нормативів та щільності посадки.
На початку відгодівлі качок забезпечують годівницями у розрахунку 1 екз./50-60 каченят, а з другого тижня кількість годівниць мають забезпечувати фронт годівлі 3 см/гол. Контроль споживання корму і води проводять через 4 і 24 години.
В залежності від планової продуктивності період відгодівлі качок ділять на два (0-14, 15-56+) або три (0-10, 11-21, 22-45+) періоди. Виробники корму повинні враховувати потребу птиці в метаболічній енергії, амінокислотах (лізин, метіонін, цистин, триптофан, треонін), кальцію, фосфору, натрію, калію, хлору та вітамінах А, Д, Е, щоб за рекомендованого використання качки досягали нормативної живої маси.

Напування
У промислових пташниках зазвичай монтують автоматичну систему ніпельного водозабезпечення, а в дрібних господарствах достатньо вакуумної поїлки на кожні 50-60 каченят, які прибирають за 2 тижні відгодівлі. Ніпельні поїлки монтують через кожні 25 см з розрахунку 1 екз./5 каченят, а круглі типу пласон облаштовують у з розрахунку 1 екз. на 150-200 каченят.